Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

3. November '23 20:26 by Jørli Petersen

Super B

Skoda Superb i generation fire. Som altid både som 5-dørs og som stationcar, der er større end nogensinde.

Skoda har afsløret den næste store Superb. Det er nummer fire i rækken af store biler fra Skoda, den første kom i 2001, og der skulle gå en god portion år, før Skoda var klar med en PHEV eller plug-in hybrid udgave af den største Skoda, der er blevet endnu større.

Størrelse har ikke været Superbs problem. Helt fra start har den store Skoda været en bil med fornemme pladsforhold, både når det gælder siddehøjde og benplads på bagsædet, men Superb findes også stationcar, og her har pladsforholdene været mere end rundhåndede, men nu er det blevet endnu bedre.

Aldrig har Superb været større. Med en længde på 491 cm for den 5-dørs model, og få millimeter kortere for model stationcar, er Superb i dag blevet 4,3 cm længere end forgængeren. Akselafstanden er uændret, så det er udhæng over især bagakslen der er forlænget, og den udvidede mængde plads går fortrinsvis til mere plads til bagage, som nu bliver endnu mere fyrstelig.

Mere sikkerhed, og et af de nye systemer er overvågning af føreren. Det kan være ret irriterende, hvis ikke det er lavet ordentligt.

Selvfølgelig er der også en god del mængde elektronik og sikkerhed i ny Superb. Vi lægger især mærke til head-up display, ligesom en nyt overvågningssystem skal komme med advarsler, når systemet synes chaufføren er uopmærksom eller måske bare trænger til en pause.

Vi har generelt dårlige erfaringer med den type overvågning, så vi er spændt på Skodas system, det kan jo vise sig at være helt omgængeligt, mens vi sådan med en bred beskrivelse tør kalde det nye motorprogram i Superb for meget omgængeligt.

Nyheden er selvfølgelig en plug-in hybrid. Rækkevidden oplyses til 100 WLTP kilometer, takket være en batteripakke på 25,7 kWh, benzinmotoren er VW koncernens 1,5 liters TSi, og vi ved ikke hvilken motor der yder hvor meget, det eneste vi har fået oplyst, er en samlet max. effekt på 204 HK.

Skoda Superb har aldrig haft problemer med plads, og nu er bilen blevet endnu større, så kom bare an med de helt store kufferter.

Skoda hygger sig også med noget mild-hybrid af typen 48V, her er det igen 1,5 motoren der må holde for, og effekten her er 150 helt ærlige heste. Benzinmotorerne afrundes med to udgaver af 2-liters motorer på henholdsvis 204 og 265 HK.

Og et højt hurra til Skoda, der kører lystigt videre med dieselmaskiner. Ny Superb fÃ¥s med to gange diesel, begge 2-liters med henholdsvis 150 eller 193 HK. Automatgear af DSG typen er en selvfølge, og de to topmodeller fÃ¥s med 4×4.

Ny Superb skulle være på plads i Danmark lige før sommeren for sætter gang i agurkerne.

5-dørs eller stationcar. Skoda har haft succes med begge varianter, men vi lægger også mærke til Cw-værdien på den nye model, der er nede på 0,23, som gør dieselmodellen rigtig økonomisk på langtur.

Pin It on Pinterest