Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

5. September 10:47 by Jørli Petersen

BMW’s nye ansigt

BMW’s kommende nye iX3 har fået det BMW kalder Neue Klasse.

Ny klasse, futuristisk design, der er mange plusord i kølvandet på BMW’s første oplysninger om den nye iX3, der får dansk debut i marts måned næste år.

Vi går direkte til noget mindre vigtigt. Prisen. Listeprisen med de nuværende afgifter hedder 650.000 kr. Hvad prisen så er i marts måned næste år, ved vi først, når vi kender de nye bilafgifter, men for en BMW af denne type, er det nogenlunde ligegyldigt ,hvad den koster, hvis man smider kontanter på disken, det afgørende er leasingprisen, og det er BMW blevet rigtigt skarpe til de senere år.

Ny iX3 har fået det BMW kalder det nye design. Her på redaktionen siger vi ……… Åh, nej.

To motorer og kæmpebatteri, som vi genkender fra BMW iX.

Endnu en helkikser fra BMW, og faste læsere vil vide, at vi ikke er så vilde med mange af de frontpartier, vi er blevet præsenteret for de senere år. Det er lige før vi vil foretrække den gamle 5’Serie, der også blev kaldt Dame Edna modellen, men designafdelingen i München kører egne veje, eller er det en flok helt nye tegnepiger og drenge fra Ungarn, der er det land, der skal bygge den kommende iX3?

Ny iX3 kommer kun i en udgave fra start. Da det er en ellert, kan vi med det der efterhånden er en del erfaring sige, at det også kan være lige meget. En enkelt model er mere end nok, til gengæld kommer der hele fire udstyrsvarianter fra start, og hvis man er til leasing, hvad er tilfældet for langt de fleste BMW bilister, så bliver den mest almindelige leasingmodel en bil fra det højere udstyrslag, for bilen skal jo sælges igen, når leasingperioden er udløbet.

Der er kun et ord vi kan komme på. Rummelighed.

Det vi ved om ny iX3 er først og fremmest, at BMW har oppet sig til noget 800V system. En markant fremgang.

Næste gode nyhed er en rækkevidde på 805 WLTP kilometer, men lidt længere nede kan vi konstatere, at batteripakken er på imponerende 108,7 kWh, og det er som skrevet mange gange, den store hemmelighed ved lang rækkevidde. Bare stak en masse batterier op på rad og række, men det betyder også, at ny iX3 er en bil, der ikke træder let på den asfalt, den skal betræde.

Der er masser af elektronisk styring af ny BMW. Det nyeste er integration af fire systemer til et ny displaysystem.

Motoren – i alt to af slagsen – giver samlet 469 HK og 645 Nm. Det er således ikke en sløv søndagsbil, der er på vej, det er også en bil med masser af elektronisk beregning af bilens køredynamik, ligesom BMW nu har integreret fire forskellige systemer i et nyt displaysystem, som vi afventer med nogen uro.

Alt dette nye klarer de første 100 km/t på 4,9 sekund, de mere ubrugelige data er en lovlig trailer på 2000 kg og en tophastighed på 210 km/t. Begge disse egenskaber i den nye BMW, vil også være i stand til at suge alt liv ud af det kæmpebatteri, som det man nu lægger i ny iX3.

Den store batteripakke kender vi allerede, men nyt er et 800V system, der tillader meget hurtige ladetider, op til 400 kW. Hvis muligt i de offentlige kobbersystemer.

Pin It on Pinterest