Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

18. November 15:08 by Jørli Petersen

Flere udgaver af sort

Dark Label er den nyeste udgave af VW Amarok, og det er den til dato dyreste udgave Amarok man kan købe.

Navnet er Dark Label, og det er den nye topudgave af VW’s ganske tiltalende pick-up Amarok, men på trods af navnet, findes sort eller mørk åbenbart i flere afskygninger, for den nye topmodel fås i andet end sort.

De alternative farver er mørk grå og klar blå, men Dark Label i blå? Man skal vist være tysker for at forstå tankegangen, men hvis vi holder os til udgangspunktet sort, giver bilens ekstraudstyr masser af mening.

Hvis man er i tvivl, kan man forsikre sig ved at se nærmere på navneskiltet.

Det ses bl.a. tydeligt på bilens 20-tomme fælge, der er sorte som natten, der er mængder af sorte karrosseridetaljer, greb og andet, og går man ind i kabinen, er det blevet endnu mere sort, det er kun det røde felt på omdrejningstælleren, der ikke er malet sort hos VW.

Og så er der selvfølgelig motoren. Det er den lækre 3-liters V6’er, der lægger 240 HK og 400 Nm. Permanent træk på alle fire selvfølgelig, mens bilens egenskaber i terræn er de samme, som allerede er kendt hos Amarok, der findes på det danske modelprogram, men fører en lidt tilbagetrukket tilværelse sammen med stort set alle andre pick-up trucks.

Så sort som det er muligt, men hvis man ikke bryder sig om sort, kan topmodellen også fås i mørk grå og i klar blå.

Vi har tidligere været kritiske overfor de nye fuldt elektriske pick-up trucks, der helt som ventet har vægtproblemer. Det er ikke tilfældet med den sorte Amarok.

Her må man smide 1180 kg på ladet, og bilen har ingen problemer med at stikke af med den trailer på 3500 kg. Endda i flere timer hvis det skulle være.

Hvis man af en eller anden grund ikke kan bruge en V6 diesel, kan Dark Label også fås med 2,3 liters benzinmotor der lægger 302 HK.

Denne udgave af Amarok er netop sendt på det tyske hjemmemarked. Kommer den til Danmark? Indtil videre er der ikke noget nyt, men så længe det ikke er et nej, kan man jo håbe. Prisen for Dark Label er selvfølgelig også den dyreste Amarok til dato. Merprisen fra den dyreste model de-luxe er lidt over 4000 Euro.

Pin It on Pinterest