Mystik om tal

Toyota er topsælger i juli måned med bZ4X, men man har et nyt kort på hånden, som endnu ikke er kommet rigtigt i spil. En bZ4X som stationcar.
Er det talmagi, talgymnastik eller en mere bevidst fremstilling, der har til formål, at fremstille el-bilernes popularitet på et niveau de ikke har?
Før vi tager tyren ved hornene skal vi koncentrere os om to tal. 80 og 97. Procent naturligvis, for mens diverse nyhedsmedier ikke læser alt til ende, falder man lige i den grønne fælde, og erklærer på æterbårne medier, at 97 procent af alle personbiler indregistreret i juli måned 2026 er elbiler.
Hvis man giver sig lidt mere tid til at læse nyheden, der må være orkestreret af Mobility Danmark, det nu tidligere Bilimportørernes Sammenslutning, og som vi også ynder at kalde dem, Foreningen til Fremme af Elbiler i Danmark.
I de med sikkerhed helt korrekte tal finder vi også ordet ”private”, og pludselig er regnestykke noget anderledes. Nu er det ikke 97 procent af alle nyregistrerede personbiler i juli, nu er alle firma- udlejnings- og leasingbiler undtaget regnestykket, og indregner man det hele, og skiller elbilerne ud fra de tre kategorier, benzin, diesel og el, så er det 80 procent af alle nyregistrerede personbiler i juli 2026, der er el-biler.
Og således forsøgt manipuleret til at tro, at el-bilerne helt har overtaget markedet, kan vi så se nærmere på de mest solgte biler, og nok engang ligger Toyota i front med bZ4X, mens Skoda følger lige i hælene med Elroq. Ingen af disse to modeller er en overraskelse, når vi ser på salgsudviklingen i Danmark over en længere periode.
| Nyregistrerede personbiler i juli 2026 | Nyregistrerede personbiler – januar-juli 2026 | |||||
| Toyota bZ4X | 613 | Skoda Elroq | 5649 | |||
| Skoda Elroq | 584 | Toyota bZ4X | 5547 | |||
| Tesla Y | 495 | Tesla Y | 4837 | |||
| VW ID.4 | 477 | Skoda Enyaq | 4264 | |||
| Xpeng G6 | 470 | VW ID.4 | 3746 | |||
| VW ID.Buzz | 438 | Audi Q4 | 2622 | |||
| Skoda Enyaq | 413 | Xpeg G6 | 2609 | |||
| BMW iX3 | 326 | Toyota C-HR | 2412 | |||
| Citroen C3 | 282 | VW ID.Buzz | 2143 | |||
| Toyota Yaris Cross | 274 | Toyota Urban Cruiser | 2006 | |||
| Mercedes GLB | 274 | alle tal stammer fra bilstatistik.dk |
Hvis vi ser på de personbiler, der er indregistreret i årets første syv måneder, er det de samme biler der er nummer et og to, men samlet set for året er det Skoda Elroq, der fører med tre mulehår, men der er fortsat fem måneder tilbage af året, så intet er afgjort endnu, og glem ikke, at Toyota har yderligere en udgave af bZ4X på vej, en såkaldt type stationcar, som var meget populær dengang topsælgerne hed Skoda Octavia, Toyota Carina og ikke at forglemme Avensis.
Som det fremgår, skal vi helt ned på en del placering som nummer 10, før vi finder en ikke-ellert på salgslisten. Det er Toyota Yaris, der blander sig i det umage selskab, mens vi ikke helt kan afskrive månedens nummer ni, Citroen C3, hvor der kan snige sig en enkelt eller meget få benzinbiler ind i tallene. Senest er netop C3 blevet en ren ellert på det danske marked, men restlageret af klassiske C3- benzinere skal forsynes med nummerplader, før tallene kan blive helt elektriske.
Ialt blev der sat nummerplader på 14.562 personbiler i løbet af juli måned. Det er tale om nyregistreringer, og hvor mange af disse, der er brugtbiler hentet fra det store udland, hvor ellerten ikke er helt så populær, kan vi ikke afgøre ud fra de tilgængelige tal.
Samlet er det sat nummerplader på 115.580 personbiler i årets første syv måneder, det betyder også, at antallet af nye personbiler er steget med 11,9 procent sammenlignet med samme periode i 2025.

Skoda Elroq er juli måneds nummer to, men den er nummer et blandt alle biler for de syv første måneder af 2026. Elroq fører med tre mulehår foran Toyota bZ4X.
