Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

10. April '22 17:35 by Jørli Petersen

Fuld fart tilbage

Mitsubishi har ændret planer. Fra at tænke på retræte fra Europa, er man nu klar med fire modeller, som alle er på plads inden udgang af 2023.

Der har været tvivl om Mitsubishis fremtid på det danske marked, ligesom der har været forlydender om, at det japanske diamantmærke helt ville trække sig fra Europa.

Disse planer er nu ændret, fra at tænke på en fremtid med begrænset modelprogram, begynder det er ligne et mere komplet modelprogram, som vil være fuldt indfaset i slutningen af 2023.

Første nyhed bliver en retur for en meget velkendt model. Space Star.

Fra 2007 til 2014 solgte Mitsubishi 7000 biler af denne type, der kunne fås i to versioner med henholdsvis 1-liters og 1,2 liters benzinmotor.

Lidt mere skærm, men ellers ikke meget nyt efter face-lift. Motoren hedder 1,2 liters og gearkassen bliver 5-trins.

Den model der står klar til salg i august, er en face-liftet udgave af den tidligere model, og motorprogrammet er indsnævret. Så vidt vi kan se i krystalkuglen, er der kun tale om en motor til det program, som Mitsubishi kalder den billigste 5-dørs på det danske marked, så selv om man siger, at man ikke har endelige priser endnu, så kan det ikke være helt rigtigt, når man gør Mitsubishi Space Star til den billigste i det hele taget.

Den tilbageværende motor til Space Star ser også ud til at være en god nyhed. Det er 1,2 motoren der kører videre, og det er nok ikke for danskernes blå øjnes skyld, det er for at sikre en bedre placering på det europæiske marked, man tilsyneladende dropper den 1-liters 3-benede, men det er godt nyt med 1,2 liter, 71 HK og102 Nm, hvor bilens forbrug efter face-lift oplyses til 22,2 km/l.

Space Star hører hjemme i A-segmentet eller microklassen, bilen er 385 cm lang, den vejer i køreklar stand 935 kg, og så er det en af tre biler i klassen med god garanti.

Mitsubishi giver fem års garanti på deres biler, og det gælder også for Space Star, som på den måde giver baghjul til bilerne fra Citroen, Peugeot og VW med følge.

Det er en kendis, der vender tilbage, og selv om Mitsubishi ikke mener at kende noget til en kommende pris, siger man samtidig, at bilen bliver den billigste 5-dørs på det danske marked.

Pin It on Pinterest