Lastbiler på brint

Vi kender Toyotas brint-lastbil fra OL i Paris i 2024, hvor bilen sørgede for al den tunge transport før og under OL. Nu indsættes denne lastbil i fast rutefart mellem Toyotas europæiske logistikcentre. Effekten for en brintlastbil er direkte sammenlignelig med en lastbil med dieselmotor.
Så ruller den tunge transport på brint i Europa. Toyota indsætter fire lastbiler på brint på de faste ruter mellem koncernens logistikcentre i Diest i Belgien, Lille i Frankrig, Køln i Tyskland og Rotterdam og Weesp i Holland.
De nye lastbiler er allerede kendt for især sportsinteresserede. Toyota kunne ikke modstå fristelsen til at blære sig med de nye brint-lastbiler under OL i Paris sidste år, her sørgede Toyota for at alle brint- og el-biler, der fungerede som officielle OL-biler, blev kørt til Paris på den nye måde med brint, og nu hvor Toyota for alvor har sat fut i samarbejdet med hollandske VDL, betyder det flere lastbiler, der har erstattet dieselmotoren med en brændselscelle, en el-motor og en vilkårlig mængde brinttanke af varierende størrelse, og alt det med den medbragte brint handler udelukkende om den rækkevidde man ønsker på lastbilen.
I modsætning til batterier, vejer brint som bekendt ikke noget som helst. Mængden af brændstof til en given strækning vejer mindre, når man kører med brint, end når man kører på diesel, og da tankene er bygget af kulfiber, vejer tankene også mindre, og på den måde har man optimeret lastbilens nyttelast, og det sidste er noget alle vognmænd og speditører forstår.

Det ligner fire ud af fem, men lastbilen længst til venstre er også en VDL med Toyotas brintteknik. Denne lastbil kører alle mulige andre ruter.
De nye brint-lastbiler fra Toyota er udstyret med en enkelt motor, og uden at kende vægten på el-motoren, tør vi godt mene, at vægten på motoren ikke er højere end den er for en klassisk lastbil med dieselmotor, vi er faktisk fristet til at tro, at det er til fordel for brint-lastbilen, så alt i alt er der gevinst, når det handler om hvor meget man kan transportere på en lastbil med totalvægt på 40 ton.
Toyota har valgt et tanksystem, så lastbilerne kan køre 400 km før der skal tankes. Effekten eller motorydelsen på brintlastbilerne svarer til det, man finder på den klassiske lastbil med dieselmotor, og så har lastbiler på brint samme fordel som lastbiler på ren el, og denne fordel handler om støj.
Den elektriske lastbil, og således også lastbiler på brint, kan populært sagt luske rundt i byerne døgnet rundt uden alvorlige støjgener.
De nye lastbiler der skal køre i fast rutefart mellem Toyotas logistikcentre, skal i første omgang fungere som en slags testbiler. Det er et storskalaforsøg for at finde styrker og mulige svagheder ved denne type køretøjer, som Toyota langt fra er ene om at udvikle.
Flere store lastbilproducenter er langt fremme med deres lastbiler på brint, men Toyota anses for at være koncernen med størst viden, og derfor må Toyota være den bilkoncern, der er længste fremme, og med et samarbejde med hollandske VDL, spurter man ind som førerhund i feltet af lastbiler med brintmotor.
Sammen med den faste rutefart til de nye lastbiler, er det etableret et system til optankning af lastbilerne. Samtidig er EU (med undtagelse af Danmark), i fuld gang med udbygning af et distributionsnet af brint, og optankning af en lastbil på brint, tager nogenlunde samme tid, som det tager at tanke en lastbil med dieselmotor.
Toyota melder ikke noget om næste trin for udbredelse af den type lastbil, som for alvor kan gøre den tunge transport mere miljøvenlig.

Hvor langt kører så en lastbil på brint? Det afhænger fuldt og helt af tankstørrelsen. Ønsker man mange kilometer mellem optankning, sætter man bare flere tanke på lastbilen, nøjagtigt som man gør med lastbiler på diesel. Og det tager samme tid at tanke en diesel og en brintlastbil.
