Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

18. October '23 17:30 by Jørli Petersen

Mini blir’ i byerne

To nye Mini som rene ellerter får dansk premiere i Bella Center.

Ikonet mini dukkede op i 1959. I Danmark blev bilen kendt som Morris Mascot og Austin Partner, og den lille bil, som akkurat var længere end tre meter, og havde en bredde omkring 140 cm, så man rigtigt kom hinanden ved i bilen, kan nu lægge endnu et kapitel til bilens historie, hvoraf de sidste 20 år har været som et mærke under BMW.

Det sidste har ikke været et minus for Mini, og nu næste uge ser vi de første udgaver af en helt ny generation, hvor flere modeller bliver rene ellerter. De to første står i Bella Center, i 2024 kommer Countryman som ellert, men fælles for nyheder er, at Mini så at sige bliver i byen.

BMW har til hensigt at gøre elektrisk Mini til byernes bil. Basis Mini i ny generation får navnet Cooper E, den er udstyret med en 184 hestes elmotor, de lægger også 290 Nm, og den trækker fra ved grønt lys med en hastighed, der kan måles til 7,3 sekund til de første 100 km/t.

Det er blevet til 20 år som en del af BMW, og en anden god ting for Mini må være, at bilen trods alt er vokset. To voksne havde det lidt trangt i den oprindelige Mascot.

Batteripakken er på 40,7 kWh, det betyder en WLTP rækkevidde på 305 km, og det er derfor vi kalder ny Mini ellert for en ægte bybil. Helt på linje med kommende Fiat 600, Peugeot 208e, Mazda MX-30 og andre.

Topudgaven af ny Mini E får tilnavnet Cooper SE. Nu er motoren øget til noget der lægger 218 HK og 330 Nm. Samtidig er 0-100 dalet til 6,7 sekund, mens den større batteripakke på 54,2 kWh skulle give en WLTP rækkevidde lige over 400 km.

Også sæderne er opgraderet i mere end middelsvær grad for de oprindelige årgang 1959.

Priserne på de to nyheder er henholdsvis 273- og 304.000 kr, og der er ikke den store overraskelse omkring designet på nyhederne. De er typisk Mini af nyere dato, hvor man i overflod hylder den oprindelige model fra 1959, der havde alle information forsamlet i en stort rundt speedometer, der dominerede det såkaldte instrumentpanel, der ikke var meget mere end netop den store rundt skive med en tydelig hvid viser, som når det gik rigtig hurtigt, akkurat kunne snige sig op omkring de 110 km/t, hvis ikke man havde fået en lidt rigelig optimistisk gearing sat ind omkring den mekaniske hastighedsmåler, og vi lukker med endnu en lidt historisk information, oprindelig Mascot/Partner var udstyret med en motor på 848 ccm der lagde hele 34 HK, som føltes at mere end tallene antyder, for en Mascot vejede ikke meget mere end 600 kg i tom tilstand.

Den store runde skærm af typen OLED, er en såkaldt hyldest til stamfaderen, der også havde et stort centralt speedometer som eneste instrument i den første Mini.

Pin It on Pinterest