Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

30. April 10:38 by Jørli Petersen

Sjovt at være panser

I Dubai kalder man det for turistpolitiet, og det er dem der kører i “sjove” patruljekøretøjer, hvor seneste model er indviet af bossen over alle politi-bosser, Khalfan Obaid Al Jallaf.

Der er nogle steder, hvor det er mere sjovt at være panser end andre steder. Hvor den danske lov- og ordenshåndhæver kan finde sig henvist til en Passat eller Ford Focus, hvis det går helt galt, er det anderledes sjovt i Dubai, hvor man har en længere række meget lækre biler i flåden af patruljekøretøjer, og det er endda køretøjer, der er i fuld krigsmaling, – dog uden grimme lygter på taget.

Seneste nye model i Dubais flåde af patruljekøretøjer, er en tysk tunet udgave af Rolls-Royce Cullinan. Det er tyske Mansory, der har været på arbejde, og den specielle Cullinan er netop taget i brug af det man i Dubai kalder for ”turistpolitiet”, hvis formål fortoner sig lidt i det i uvisse, for er formålet at jagte turister i Dubai, eller er det er serviceorgan?

Det er ikke en letvægter der er kommet på arbejde i politiklær’, men en 6,7 liters V12 tunet op fra 517 til 610 HK kompenserer vel lidt for den medfødte ulempe.

Uanset hvad, så vækker man opsigt blandt turister, og det vil da være noget til familiealbummet, hvis man bliver stoppet af en Rolls-Royce Cullinan i den lejede Opel Corsa, og man skal være ganske godt kørende, hvis man skal have en chance for at smutte fra dette patruljekøretøj, der lægger 610 HK, klarer de første 100 på fem sekunder og først klikker ud ved 280 km/t.

Bevares, der er også mindre heldige køretøjer i stalden af specielle køretøjer hos turistpolitiet..

Bevares, det er også et køretøj med en betydelig kørevægt (mindst 2660 kg), og det har tilsyneladende været en opgave for tyske Mansory, at nedsætte vægten bare en anelse, for der er bygget en god del kulfiber og aluminium ind i den specielle Rolls-Royce, men vi har også en mistanke om, at man har pillet lidt ved undervognen, for selv om patruljedytten er en sværvægter, er det også en fordel, hvis bilen kan smutte om hjørner, uden at havne i en sandbunke.

Den nye Rolls-Royce patruljebil får nu overnatning i en garage, med mange rigtigt spændende køretøjer, men bevares, der er også noget mindre heldige, men hvis vi siger Lambo og specialbygget Mercedes G63, har vi slået tonen an, men det kan også være nødvendigt for ordensmagten, for der kører rigtigt mange ultrahurtige biler i Dubai og nærmeste omegn. Ret beset er det vel det sted på kloden, hvor tætheden af superbiler er størst.

Der er ikke nærmere oplysninger om de ændringer, det tyske tuningsfirma har fortaget, men der er andre skærme på bilen, der er en del kompositmaterialer, og så gætter vi på ændringer i undervognen, så patruljebilen er lidt mindre komfortabel og lidt mere adræt, når den skal rundt om hjørner.

Pin It on Pinterest