Brands

No results

Cars

No results

Articles

No results

×

21. December '23 15:15 by Jørli Petersen

Tumult omkring Clio

Den er god nok, ny Clio er kommet til landet, og både danske nummerplader, og et Maersk containerskib i Aarhus havn skulle være bevis nok.

Det har været et tumultarisk 2023 for Renault. Salget har ikke været helt, som man havde ønsker, og en væsentlig forklaring må være, at den danske importør har manglet tilstrækkelig med biler af en særlig vigtig model.

Clio.

En Renault forhandler med grimme leveringstider på noget så elementært som en Clio, er ikke det man går og ønsker, og samme forhandlere går heller ikke og ønsker sig en fyreseddel i postkassen, og det var, hvad alle danske Renault forhandlere måtte se i øjnene, efter Renault Danmark skiftede fra fabriksejet importvirksomhed, til noget svensk ejet import.

Nye koste fejer bedst, hvis man skal tro et gammelt mundheld, og måske vender bøtten for de tilbageværende forhandlere, som fortsat vil have en fornuftig spredning over det ganske land.

I det mindste starter året tilsyneladende godt. Den nye Clio er allerede ved at blive læsset af rundt omkring i Danmark, og den nye model får officiel dansk salgsstart den 6. januar 2024.

Så meget nyt er der heller ikke i faceliftet Clio, selv om man uden problemer kan se forskel på ny og lidt ældre Clio.

Herfra er det med at holde trit med mulig efterspørgsel, og noget tyder på, Renault har besluttet sig for at tage revanche for det seneste års utilfredsstillende salgstal, for ny Clio med masser af nyt udstyr og mere sikkerhed sendes ud på de danske gader og veje med en pris fra 169.990 kr.

Renault har frejdigt meldt den nye Clios ankomst som sikkert årets første nye model, men man har ikke været særligt detaljeret omkring det kommende modelprogram.

Det eneste vi ved med sikkerhed er, at den nye model Clio (face-lift) kører videre med den kendte 1-liters 3-benede motor, og er det opløftende nyt? Desværre nej. Det er så tæt på undermotoriseret man kan komme, uden det gør rigtig ondt, og en lille motor der skal anstrenge sig, er ikke nødvendigvis en god løsning, hvis man kun tænker på at spare brændstof, og det oplyste forbrugstal på 19,2 km/l i snit er ikke så imponerende, at det gør face-liftet Clio til noget særligt.

Mere sikkerhed, klassisk Renault-skærm, og måske en mere spændende topmodel med 143 HK.

Vi ved også med sikkerhed, at der stadig ikke er nogen stationcar i modelprogrammet. Det var en model, der har været særligt populær i Danmark, men desværre ikke mange andre steder, og med små salgstal, droppede Renault Clio som stationcar, og den beslutningen fastholdes indtil videre.

Hvilke øvrige modeller af Clio der kan nå det danske marked, er således lidt usikkert. Tidligere havde Renault en Clio E-Tech hybrid som topmodel, og noget tyder på, at denne model også vender tilbage i en kraftigere udgave.

Det er fortsat en 1,6 liters benzinmotor, der driver Clio som hybridmodel, men ny maksimal effekt skulle være 143 HK, hvis rygerne taler sandt, og skulle denne model nå det danske marked, vil det være en særdeles interessant model Clio, hvis selvfølgelig – priserne er fornuftige.

Der er fortsat ingen stationcar i Clio-programmet. Den model var populær i Danmark, men desværre ikke i ret mange andre lande , så Clio St.C. blev droppet.

Pin It on Pinterest