VW får smæk

Det ser ud til at virke. Toyota har kørt en kæmpekampagne for bZ4X, og bilen er da også en klar nummer et i årets første måned.
Årets første måned fik vendt op og ned på listen over de mest populære biler. Efter en lang periode med total dominans fra VW-koncernen, får de godt og grundigt smæk i årets første måned, hvor Toyota ryger til tops.
Med 1348 sæt nummerplader på nye Toyota bZ4X er der voldsom afstand til januar måneds nummer to, som til gengæld er det, der ligner en fast to’er. Skoda Elroq er lige så klar nummer to, som Toyota er klar nummer et med 804 biler, Tesla Y kommer sig lidt, og kravler ind som nummer tre, og så har Toyota endda to biler på månedens top-10, den helt nye Urban Cruiser sniger sig ind som nummer fem på listen.
VW må nøjes med at være nummer seks, Renault 5 er nier, mens BMW holder fast i top-10 med en placering nederst på top-10 listen til iX1.
Samlet set er det nu ikke så skidt for VW-koncernen. Fem af de 10 mest solgte personbiler er fra VW-koncernen, men det er Skoda, der løber med æren som det mest populære bilmærke fra koncernen.
Top 10 modeller i januar 2026
| Mærke | Model | Antal |
| Toyota | bZ4X | 1.348 |
| Skoda | Elroq | 804 |
| Tesla | Model Y | 454 |
| Audi | Q4 e-tron | 444 |
| Toyota | Urban Cruiser | 431 |
| VW | ID.4 | 381 |
| Skoda | Enyaq iV | 312 |
| Cupra | Born | 265 |
| Renault | R5 | 261 |
| BMW | iX1 | 246 |
Kilde:bilstatistik.dk
